Ohlédnutí za stopařkskou sezónou 2007 - aneb jak žák porazil svého učitele.

ČKS pověřil vybrané základní organizace (Luková, Chlumec n. CidlinouBoxerklub Staňkov, Žatec v Ráji a ZKO Říčany) uspořádáním výběrových stopařských závodů o postup na Mistrovství republiky. Pro tuto sezónu byla změněna pravidla postupových závodů a soutěžilo se podle zkoušky FH2. Díky tomu byl počet soutěžících o něco vyšší než minulou sezónu. Po skončení výběrových závodů byl sestaven žebříček a 16 nejlepších soutěžících postoupilo na Mistrovství republiky (výsledky si můžete přečíst na stránkách ČKS).

Mistrovství republiky se konalo 3 - 4. listopadu 2007 v Novém Malíně. Mistrovství ČR probíhá dle zkoušky IPO-FH. Atmosféra na mistrovství ČR byla velmi přátelská. ZKO Nový Malín zajistil pro všechny účastníky dobré ubytování, doprovodný program a výbornou kuchyň. Jediné co bych vytknul organizátorům je to, že nedali divákům možnost náhledu na plánek stopy při uvedení soutěžícího a tím pádem nemohli rozpoznat jestli pes vypracovává stopu správně anebo chybuje. S tím jsme se mohli poprvé setkat na loňském mistrovství stopařů - ve světě je to běžná záležitost.

Nebudu hodnotit všechny účastníky mistrovství od toho byli rozhodčí, ale rád bych zhodnotil sebe a výkon Karla Kováče, který na mistrovství republiky zvítězil a postoupil na mistrovství světa 2008.

První soutěžní den:

Oba dva jsme si vylosovali stejný čas vypracování stopy (15 hod.), ale každý u jiného rozhodčího. Já se svým psem Brutusem jsme získali 96 bodů a Karel se psem Akimem 98 bodů. Oba jsme byli spokojeni. Po prvním dni jsme byli na čele svých skupin.

Druhý soutěžní den:

Druhý den měl Karel více štěstí na los - vylosoval si čas zahájení stopy jako první (10 hod.). Já jsem tolik štěstí neměl a na svou stopu jsem nastupoval až jako předposlední (ve 14:30). Dvojice Akim-Karel opět pracovali perfektně a získali 95 bodů což je řadilo v té chvíli na čelo mistrovství. Já s Brutusem jsme měli nelehký úkol za daných podmínek stíhat tuto dvojici. Brutus pracoval jistě a s přehledem, ale přesto se dopustil pár drobných chyb, které nás stály cenné body. Získali jsme 90 bodů což znamenalo celkově 185 bodů a třetí místo. Postupový klíč na mistrovství světa je jasný - postupují první dva a třetí je náhradníkem. O to více to mrzí, protože nám přímý postup unikl o jeden bod. Ale na druhé straně mám obrovskou radost, že můj svěřenec Karel Kováč se svým psem Akimem Alukuk  předvedli výborný výkon a zvítězili a tím zúročili kvalitní přípravu. Této dvojici přeji aby na mistrovství světa stopařů 2008 potvrdili svoji kvalitu.

Zde se můžete podívat na kompletní výsledky mistrovství ČR stopařů 2007.